لیست اسامی کلیه صدراعظم های آلمان از سال ۱۹۴۶ تا به امروز با قید مدت خدمت در دولت، عضویت حزبی و اعتلاف با احزاب دیگر برای تشکیل دولت.

بیشترین مدت خدمت را هلموت کهل و آنگلا مرکل داشته اند. 

انتخابات بنیادی ترین بخش از یک دولت دموکراتیک است. انتخابات آزاد برای همه شهروندان این امکان را میدهد که در سیاست سهیم باشند. هر چهار سال یکبار، مهمترین و بزرگترین انتخابات برای پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) برگزار میشود. احزاب سیاسی که بیشترین رای را داشته باشند دولت را تشکیل میدهند. تمام شهروندان بالای ۱۸ سال که دارای ملیت آلمان هستند، حق رای دارند و می توانند اعضای پارلمان را انتخاب کنند. اعضای انتخاب شده توسط مردم، صدراعظم آلمان را انتخاب میکنند و دولت را کنترل میکنند. اگر از عملکرد دولت مردم رضایت نداشته باشند در انتخابات بعدی به آنها رای نمیدهند.
همچنان در هر یک از ۱۶ ایالت فدرال آلمان، هر پنج سال یکبار انتخابات پارلمان ایالتی و انتخابات محلی برای شهرداری ها برگزار می شود، اما لزوما هم‌زمان در همه ایالت‌ها برگزار نمی شود. علاوه بر این، رای دهندگان آلمانی به عنوان شهروندان اتحادیه اروپا هر پنج سال یکبار در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا نیز شرکت می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خواندن روزنامه های ماربورگ اینجا کلیک کنید.

 
 

چند نوع انتخابات‌ در آلمان برگزار میشود ؟

در انتخابات پارلمان فدرال (Bundestagswahl)، اعضای مجلس انتخاب می شوند. این نمایندگان از بین خودشان صدراعظم های آلمان را انتخاب میکنند. .
 انتخابات پارلمان های ایالتی (Landtagswahlen) هر پنج سال یکبار – هر چند نه بطور همزمان – در تمام ۱۶ ایالت فدرال انجام می شود. اما «برمن» (Bremen) تنها شهری است که در آن هر چهار سال یک بار انتخابات ایالتی برگزار میشود. پارلمان های ایالتی در شهرهای مختلف نام های متفاوت دارند. بطور مثال در هامبورگ و برمن آن (Bürgerschaft) نامیده می شود. در برلین بنام«Abgeordnetenhaus» مجلس نمایندگان  یاد میشود. اما در همه ایالت‌های دیگر بنام «لندتاگ »شناخته می شود.
در انتخابات شهرداری های (Kommunalwahlen)، مردم نمایندگان سیاسی خود را برای شوراهای محلی و شوراهای شهر و همچنین شهردار و ناظران منطقه ای انتخاب می کنند. به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا، در انتخابات شهردارها حتی بدون شهروندی آلمان حق رای دارید.
اتباع آلمان، مانند دیگر شهروندان اتحادیه اروپا، هر پنج سال یکبار نمایندگان خود را در پارلمان اتحادیه اروپا (Europawahl) را نیز انتخاب می کنند. در انتخابات اروپا، هر شهروند تنها می تواند یک حزب را انتخاب کند و رای دهد.
جایگاه صدر اعظم آلمان به عنوان عالی ترین مقام اجرایی این کشور در تاریخچه جمهوری فدرال به ویژه در تاریخ معاصر این کشور نقش بسیار تاثیر گذاری داشته است.
سمت صدراعظمی (Bundeskanzler) در آلمان سابقه طولانی دارد و به دوران امپراطوری رم مقدس باز می‌گردد. این سمت در چندین ایالت از بخش هایی از اروپا که به زبان آلمانی صحبت می‌کردند استفاده می‌شد و قدرت و نفوذ صدراعظم‌ها در طول زمان تغییر می‌کرد. «اتو فن بیسمارک» که در سال 1867 به قدرت رسید به عنوان مثال یکی از قدرتمند ترین صدراعظم‌ آلمان بود.  البته  از سال 1949 بود که صدراعظم آلمان عالی‌ترین قدرت اجرایی شد.